Elma Benyesi (Elma Kızartması) Tarifi

0

Yeşil elmalardan hazırlanan sos ile servis edilen elma benyesi için gereken malzemeler ve tarifi.

elma-benyesiKullanılacak Malzemeler:
Ekşi elma 3 adet orta boy
Şeker 30 gram (2 çorba kaşığı)
Tarçın 1/2 tatlı kaşığı
Rom 1 çorba kaşığı
Limon 1/4 adet orta boy
Un 30 gram (4 çorba kaşığı)
Pudra şekeri 5 çorba kaşığı
Kızartma bulamacı için:
Un 200 gram ( 1 tam 3/5 bardak)
Tuz
Şeker 1 çorba kaşığı
Yumurta 2 adet
Bira 125 ml (1/2 bardak)
Süt 125 ml (1/2 bardak)
Çiçekyağı 1 tatlı kaşığı
Kızartmak için:
Çiçekyağı 1 bardak
İngiliz sosu için:
Süt 500 ml (2 bardak)
Vanilya esansı (veya çubuk vanilya) (3-4 damla) (1 adet)
Şeker 60 gram (4 çorba kaşığı)
Yumurta sarısı 5 adet

Yapılışı:
Önce İngiliz sosunu hazırlayın. Bunun için sütü ve vanilya esansını (ya da çubuk vanilyayı) bir tencereye koyun. Sütü bir taşım kaynatın. Tencereyi ocaktan alın. (Eğer çubuk vanilya kullandıysanız, bunu süt kabından alın. Yıkayıp, kurulayın. Tekrar kullanmak üzere kaldırın.)

Bir başka kapta şeker ve yumurta sarılarını karıştırın. Yumurta teliyle sürekli çırparak, bu karışımı sıcak süte yedirin. Tencereyi tekrar ateşe oturtun. Tenceredeki karışımı, hafif ateşte, bir tahta kaşıkla karıştırarak, karışım koyulaşıp kaşığın sırtına yapışmaya başlayıncaya kadar pişirin. Bu arada, kesilmemesi için, sosun kaynamamasına dikkat edin. Sosu, ince bir tel süzgeçten geçirerek, bir kaba aktarın. Bu kabı, yarıya kadar sıcak su dolu bir başka kabın içine oturtun. Sosu, kullanıncaya kadar, burada saklayın.

Elmaları kızartmak için gerekli bulamacı yapmak için ise, unu bir karıştırma kabına eleyin. Tuz ve şekerle karıştırın. Ortasını havuz yapıp, açın. Ortadaki boşluğa yumurtaları kırın. Bira ve çiçekyağını koyun. Unu, azar azar katarak, havuzun ortasındaki malzemeye yedirin. Bulamacı, ılık bir yere kaldırın. Yaklaşık 1 saat dinlenmeye bırakın.

Elmaları yıkayıp, kurulayın. Kabuklarını soyun. Ortalarındaki çekirdekli kısmı çıkartıp, atın. Elmaları, yaklaşık 1 santim kalınlığında yuvarlak dilimler halinde kesin. Elma dilimlerini çukur bir tepsiye koyun. Üzerlerine şeker, tarçın ve romu serpiştirin. Limonun suyunu sıkıp, süzün. Limon suyunu da, tepsideki elmaların üzerine serpin. Elmaları, yaklaşık 1 saat dinlenmeye bırakın. Bu sırada, elma dilimlerini birkaç kez altüst edin. Unu bir tabağa koyun. Elma dilimlerini tepsiden alıp, süzdürün. Her iki yanlarını da una batırın. Elmaları silkeleyerek, üzerlerindeki fazla unu atın. Unlanmış elma dilimlerini bulamaca batırın.

Çiçekyağını bir tavada kızdırın. Elma dilimlerini unlayıp bulamaca batırdıktan sonra, kızgın yağda, her iki yanları da altın sarısı bir renk alıncaya kadar pişirin. Kızarmış elma dilimlerini tavadan yağlarını iyice süzdürerek alıp, bir tel ızgara üzerine çıkartın. Üzerlerine pudraşekerini serpin. (İsterseniz, pudraşekeri yerine tozşeker de kullanabilirsiniz.) Elmaları bir servis tabağına aktarın. İngiliz sosu ile servis yapın.

Share.

Leave A Reply