Kaşar Peynirli Poğaça Tarifi

0

Peynirli poğaça tarifi. Peynirli poğaça tarifi ve malzemeleri hakkında bilgi ve detaylı tarifi.

Peynirli Poğaça

Malzemeler:
4 adet yumurta
5 bardak un
5 kahve fincanı tereyağı
Toz maya
Toz şeker
Süt
Tuz
Kaşar peyniri
Maydonoz

Poğaça Tarifi:

Öncelikle mayalı hamurumuzu hazırlamamız gerekiyor. Bunun için 3/4 bardak sütü ısıtın ve süte 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker ekleyin. Şekeri eritin ve şeker eridikten sonra beş tatlı kaşığı yoz mayayı ekleyin.

Hamur yoğuracağınız kaba unu boşaltın. Unun tam ortasını çukur şeklinde açın ve mayalı-sütlü karşımı unun çukur kısmına dökün ve yaklaşık olarak on dakika kadar bekleyin.

10 dakika sonunda karışıma tereyağını, 2 adet yumurtanın tamamını, 1,5 tatlı kaşığı daha şekeri ve 2 öay kaşığı kadar da tuzu ekleyin. Bunları hamur haline getirin.

Hazırlamış olduğunuz hamurun üzerini temiz bir bez ile örtün ve yarım saat daha bekleyin. Belki çok bekliyorsunuz ancak poğaçaların lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Dinlendirilmiş hamurlardan yumurta büyüklüğünde parçalar koparın ve bu parçaları un serpilmiş bir tezgah/masaüstü v.s. üzerine koyun ve yeniden bir 10 dakika kadar bekleyin 🙂

Bu arada maydonuzunuzu ince ince kıyın ve içerisine dilediğiniz miktarda (yaklaşık olarak 200-250 gram yeter) kaşarı rendeleyin. Elinizde ki maydonoz-kaşar karışımı üzerine bir adet çırpılmış yumurtayı boca edin ve karşıtırın. Bu sizin iç malzemeniz olacak.

Hamurlarınız artık yeterince bekledi. Şimdi üzerlerine hafifçe bastırın ve oluşan çukura iç malzemenizden ekleyip hamuru kapatın. Hamurun kenar kısımlarını elinizle iyice bastırıp kapatın ki o taraftan açılmasın. Bu şekilde poğaçaları hazırladıktan sonra inanmıyacaksınız ama bir yarım saat daha bekleyeceksiniz. (şaka değil)

Son beklemenin ardından önceden 200 dereceye ısıtılmışl fırına atmadan evvel üzerlerine yumurta sarısı sürün ve yaklaşık olarak yirmi dakika kadar pişirin.

Şimdi afiyetle tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun
Leave A Reply