Mandalina Tatlısı Tarifi

0

Mandalina tatlısı nasıl yapılır? Mandalina tatlısı için gerekli malzemeler ve resimli adım adım tarifi.

mandalina-tatlisi

Yiyecekler ilgi çekici görünümlü ve renkliyseler, hele güzel biçimde düzenlenmiş ve süslenmişseler, çocukların çok daha hoşuna giderler. Bu lezzetli tatlının içindeki süt ve taze meyveler, çocuklara çok yararlıdır ve büyümekte olan çocuğunuza enerji verecektir. Genel kural olarak rafine edilmiş toz şeker yerine kahverengi şeker, bal, vb. koyun; hattâ en iyisi, şeker eklemeyip, meyvenin kendi şekeriyle yetinin.

Gerekli malzeme
4 KİŞİLİK

3 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı şeker
225 ml süt (1 su bardağı)
125 ml krem şanti
2 portakal (her biri ortadan kesilip, içleri boşaltılarak, irice doğranmış)
4 mandalina (soyulup, 8 dilimi ayrılarak, kalan dilimler irice doğranmış).
Süslemek için nane yaprağı
2 çorba kaşığı kayısı reçeli
1 çorba kaşığı su
4 tane yelpaze biçimli gofret
Rendelenmiş çikolata (bitter)

mandalina-tatlisi-1

1. Un, süt ve şekeri, hafif ateşte karıştırarak muhallebi kıvamına getirip, ateşten alarak, bir kenarda ılımaya bırakın. Uman muhallebiye krem şantiyi ekleyip, iyice karıştırdıktan sonra, buzluğa kaldırarak, iyice katılaşmasını bekleyin. Katılaşınca buzluktan alın.

2. Doğranmış portakal ve mandalina parçalarını kaptaki “dondurma’ya karıştırın. Karışımı, portakal kabuklarının içine doldurun. Doldurulmuş portakalları buzlukta, içlerindeki karışım katılaşıncaya kadar bekletin.

mandalina-tatlisi-2

3. Kayısı reçelini, 1 çorba kaşığı suyla karıştırarak hafifçe ısıtın. Gofret parçalarının birer köşesini reçele batırın, sonra rendelenmiş bitter çikolatayla kaplayın. Doldurulmuş portakalları buzluktan alıp, ayırmış olduğunuz mandalina dilimleri, nane yaprakları ve gofret parçalarıyla süsleyin.

Share.

Leave A Reply