Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır

2

Kış aylarında kahvaltıların en güzel lezzetlerinden olan şeftali reçeli tarifi. Şeftali reçeli nasıl yapılır. Resimli şeftali reçeli tarifi.

Yaz aylarının son dönemlerine geldğimiz bugünlerde kışlık hazırlıkları had safhaya çıkmış bulunmakta. Özellikle piyasada pek fazla şeftali reçelinin de satılmadığını düşünürsek şeftali reçeli sevenlerin mutlaka bu dönem içerisinde reçel hazırlama zorunluluğu bulunuyor.

Şeftali Reçeli Malzemeleri:

5 Kilo şeftali
3 kilo şeker
1 adet limon
1 çay kaşığı tereyağı

Şeftali Reçeli Tarifi:

Bizler reçelimizi 5 kilo şeftali ile yaptık. Çok sevdiğimiz için bir beş kiloluk daha şeftali reçeli yapacağız. Reçlimizi hazırlarken ki tüm aşamaları resmetmeye çalıştık.

Öncelikle Şeftalilerimizin kabuklarını dikkatli bir biçimde soyuyoruz. Şeftali soymak kolay gibi gözükse de soyraken fazla şeftali sarfiyatı yapmamaya dikkat ederek çekirdekleri de çıkardıktan sonra elma dilimler gibi dilimliyoruz.

Derin ve geniş bir tencereye bir kat şeftali bir katta şeker olmak üzere tencereye elimizde ki malzemeyi ekliyoruz.

Tencerede yaklaşık olarak 2 saat bekleyerek şeftalilerin suyunu salmasını bekliyoruz.

Daha sonra 10 dakika kadar yüksek ateşte kaynatmaya başladığımız şeftalilere yoğunluk ve kıvam kazansın diye bir limon suyunu da ekleyip altını kısarak kaynatmaya devam ediyoruz.

Şeftali reçeli yaparken göreceksiniz ki köpüklenme çok fazla oluyor. Köpüklenmeyi önlemek için tereyağı atılması tavsiye edilir. Ancak biz yaparken tereyağı atmadık. Köpüklerini bir tahta kaşık yardımı ile topladık.

Tenceremiz kaynamaya devam ettikçe reçelimiz yoğun kıvam almaya başlayacaktır. Bir müddet sonra tenceremizi artık ateşten alabiliriz. Tencerede yer alan şeftali reçelimizi kavanozlara boşalttıktan sonra balkonda iki gün güneş altında pişirmeye başlıyoruz. İki günün sonunda buzdolabına koyarak artık kış için kullanmaya hazırız. Tabi biz kışı beklemeden yemeye başladık 🙂

Şeftali Reçeli
Şeftali Reçeli Tencereye Doğranmış Hali
Şeftali Reçeli Kaynamaya Başladı
Şeftali Reçeli Kaynıyor
Şeftali Reçeli Kavanozlara Boşaltılıyor
Şeftali Reçeli Kavanoz İçerisinde
Şeftali Reçeli Kavanozda
Şeftali Reçeli

Share.

2 yorum

  1. Reçeli yaparken 5 kilo şeftali aldık. 5 kilo şeftalinin kabukları soyulup çekirdekleri kaldıktan sonra yaklaşık olarak 3,5-4 kilo gibi bir şeftali kaldı. Şeftaliler çok tatlı olduğu için bizler 2,5 kilo şeker kullandık. Eğer şeftaliler çok tatlı olmasaydı 3 kilo kullanacaktık

Leave A Reply