Zeytinyağlı Kuru Barbunya Tarifi

Zeytinyağlı17 Eylül 20110

Zeytinyağlı Kuru Barbunya Fasulyesi nasıl pişirilir? Zeytinyağlı Kuru Barbunyanın malzemeleri, yapılışı, Zeytinyağlı yemek tarifleri.

barbunyaKullanılacak malzeme (4 kişi için):
350 gram kuru barbunya fasulyesi,
1/2 kilo olgun domates,
1 baş soğan,
1 körpe havuç,
1 sap kereviz,
1 demet maydanoz,
1 desilitre zeytinyağı,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Yemek Tarifi : Kuru barbunya fasulyesi bir gece önceden çöplerini ayıklayıp soğuk suda ıslatılır. Bütün gece suda ıslanacak fasulyeyi sabahleyin süzülür, kaynar tuzlu suya atarak diriliğini kaybetmeyecek kadar haşlanır.

Beri yanda bir tencereye bir desilitre zeytinyağıyla rendelenmiş soğanı koyup kabı ateşe oturtulur. Tahta kaşıkla karıştırılacak soğanlar renk değiştirirken üstü kazındıktan sonra küçük parçalara doğranmış havucu ve yıkanıp doğranmış kereviz yapraklarını katılır bunlarla birlikte kavurmaya devam edilir. Sebzeler iyice kavrulunca kabuğu çıkarıldıktan, çekirdekleri atıldıktan sonra küçük parçalara doğranmış domatesi bunların içine atılır. Karıştırarak tuzlayıp biberlenir ve bunlar salça koyulaşıncaya kadar kaynatılır.

Salça koyulaşınca haşlanmış barbunya fasulyesi suyunu iyice süzüp bu salçanın içine atılır. Gerekirse az sıcak su katmalı ve birkaç defa karıştırıp bir taşım kaynatmalı.

Fasulyeler gereği kadar pişince kabı ateşten indirip servis tabağına boşaltılır. Üstüne kıyılmış maydanozu serpmeli ve soğumaya bırakılır.Barbunya soğuyunca bunu sofraya götürüp herhangi bir et yemeğinden sonra servis yapılır.

Etiketler: # # # # #

Paylaş!